X

اطلاعات لازم برای دریافت کنندگان تخمک

اطلاعات مورد نیاز دریافت کنندگان تخمک اهدایی

عملیات اهدای تخمک، شامل تهیه و جمع­ آوری تخمک از زن اهدا­ کننده، باروری آن در آزمایشگاه با اسپرم شوهر و انتقال رویان یا جنین­ های حاصل به رحم گیرنده (خانم نابارور) است.  اين روش هم اكنون در كشور ما پس از طي مراحل شرعي و قانوني آن سال هاست كه مورد استفاده قرار مي گيرد. با توجه به   فتاوی مراجع عظام، در مواردی که عامل زنانه علت ناباروری باشد، درصورت تمایل زوجین نابارور، می توان  از تخمک اهدایی استفاده کرد. تشخیص و اثبات ناباروری زوجین پس از بررسی و تشخیص گروه تخصصی اثبات می شود . چنانچه  تیم پزشکان مرکز تشخیص دهند در خانم تخمک وجود ندارد و یا تخمکها ازکیفیت مناسبی برخوردار نیستند و یا جنین های حاصل ازکیفیت مناسب برخوردار نیستند و دلیل این کیفیت نامناسب، تخمکهای خانم باشد، از اهدا تخمک استفاده می شود.


شرایط گیرندگان تخمک

حداکثر سنی فرد گیرنده تخمک 50 سال است. البته فرد باید کاملا از خطرات باروری در سنین بالا مطلع باشد و پس از مشاوره های لازم با متخصصین مختلف  و روان پزشک برای این کار اقدام کند.


جلسه مشاوره

لازم است زوجی که می خواهند با روش اهدای تخمک تحت درمان قرار گیرند تحت مشاوره باشند و تمام جوانب این کار اعم از مسایل روحی، روانی، ارث و قانون و سایر مسایل را در نظر بگیرند و با آگاهی کامل درمان را آغاز کنند. همه متقاضیان دریافت تخمک اهدایی يك جلسه مشاوره در بخش درمانهای جایگزین مرکز درمان  ناباروری خواهند داشت . اين جلسه فرصتي را فراهم مي آورد تا در موضوع فرآيند اهداء تخمك به تفصيل گفتگو شده و سوالاتي در اين مورد مطرح شود. در زمان جلسه مشاوره ، متقاضیان با پزشك و ديگر پرسنل مركز نازايي ملاقات نموده و در مورد روند اهداء تخمك اطلاعاتي پيدا مي كنند. پس از تصمیم گیری نهایی مراجعین در لیست متقاضیان دریافت تخمک اهدایی قرارمی گیرند.


 بررسیهای پزشکی دریافت کنندگان

لازم است سلامتی دریافت کنندگان تخمک قبل از آغاز فرآیند مورد بررسی دقیق قرارگیرد تا مشخص شود زوجین برای استفاده از فرایند استفاده از تخمک اهدایی مناسبند و همچنین مشخص شود که آیا خانم دریافت کننده  آمادگی کافی برای مرحله آماده سازی رحم ، دوران حاملگی و زایمان و مراحل  پس از ان  را دارد.  به این دلیل از متقاضیان دریافت تخمک اهدایی جهت غربالگري آزمايشاتی بعمل مي آيد. پزشك تاريخچه زوجين را مورد مطالعه قرارداده و غالبا دستور چند آزمايش تشخيصي مي دهد. همچنین ممکن است مشاوره هایی با پزشکان خارج از مرکز درمان ناباروری مانند مشاوره داخلی و قلب نیز درخواست شود. اين بررسیها و مشاوره ها جهت مطلوب نمودن اهداء و تشخيص خطرات احتمالي براي گيرنده انجام مي شود . در برخي موارد تهديد كننده سلامتي در فرد گيرنده، ممكن است افراد از شركت در اهداء منع شوند. در مرکز ناباروری زوجین مورد معاينه قرار مي گيرند و در اغلب موارد اولترا سوند واژينال و تجزيه و تحليل اسپرم از آنان انجام مي گيرد. در صورت نیاز ممکن است نمونه اسپرم فریز شود.


انتخاب اهداء کننده مناسب

ازبین خانمهای داوطلب اهدای تخمک که به مرکز مراجعه کرده اند و سلامت، شایستگی و توانایی آنها جهت اهدای تخمک به مرکز درمان ناباروری ثابت شده است خانمی که بیشترین شباهت را از لحاظ گروه خونی، خصوصیات ظاهری، فرهنگی و اجتماعی با زوجین متقاضی داشته باشد انتخاب می گردد و وارد سیکل اهدای تخمک می شود.


ایجاد جنین از تخمکهای اهدایی

بعد از تشکیل پرونده و انجام آزمایشات و معاینات و بررسی سلامتی خانم اهدا کننده تخمک ، سیکل اهداء تخمک آغاز می شود. در طول یک دوره مشخص ، تزریق آمپولهای تحریک تخمدانی برای خانم اهداء کننده تخمک صورت می گیرد تا تخمکها رشد نمایند. رشد تخمکها در چند مرحله با استفاده از سونوگرافی مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از رشد تخمکها به مرحله نهایی ، با انجام بی حسی موضعی یا بیهوشی کوتاه مدت و با کمک مشاهدات سونوگرافی و از طریق واژینال تخمکها را از او دریافت می کنند .تخمکهای دریافت شده را در محیط کشت قرار می دهند و آنها را با اسپرم زوج متقاضی دریافت تخمک لقاح داده و پس از 2 الی 3 روز جنینهای حاصله  را فریز نموده و برای انتقال در زمان مناسب به خانم متقاضی دریافت تخمک اهدایی در مخازن نیتروژن مایع در مرکز درمان ناباروری نگهداری میکنند.


آماده سازی دریافت کننده  جهت انتقال جنینها

 پس از آماده شدن جنینها در زمانی که برای زوجین متقاضی مناسب باشد سیکل انتقال جنین آغاز می شود به این منظور رحم خانم متقاضی دریافت جنین حاصل از تخمک اهدایی با داروهای مناسب آماده برای انتقال جنین میگردد و در روز مناسب جنینهای فریز شده از حالت انجماد خارج می شوند و به رحم خانم انتقال داده می شوند. در مواردی که زوجین تمایل به استفاده از جنینهای تازه و غیر منجمد داشته باشند لازم است که  تطابق و همزمانی بین سیکلهای قاعدگی خانم اهداکننده و خانم دریافت کننده تخمک صورت گیرد.در این حالت لازم است ایجاد جنینها در آزمایشگاه در زمانی باشد که رحم خانم گیرنده برای دریافت جنین آمادگی لازم را دارد.

 


 
 

 

با ما در ارتباط باشید

دی ان ان