X

سوالات متداول تخمک اهدایی

برخی سوالات متداول و پاسخ آنها

زوجهای اهداء کننده چه شرایطی باید داشته باشند؟

زوجهایی که از نظر ساختمان تولید مثل مشکلی نداشته باشند و خودشان دارای فرزندان سالمی هستند، بهترین افراد جهت اهداء جنین می باشند. زوجهای اهداء کننده باید از لحاظ جسمی و روانی سالم باشند. زوج اهداء کننده از نظر بیماریهای مختلف از قبیل ایدز، هپاتیت و دیگر بیماریهای خونی و ژنتیکی و اعتیاد مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرند و در صورت سلامتی منعی جهت اهداء جنین وجود نخواهد داشت.

 

آیا اهداء جنین خطری به دنبال خواهد داشت؟

خیر ولی به ندرت ممکن است خانمی نسبت به آمپولهای تحریک تخمدانی حساسیت نشان دهد که در صورت بروز علائم، سیکل اهداء جنین متوقف خواهد شد.

 

مراحل اهداء جنین چگونه است؟

در ابتداء زوجی که تمایل به اهداء جنین دارند به مرکز درمان نازایی حضرت مریم مراجعه کرده و بعد از تشکیل پرونده و انجام آزمایشات و معاینات و بررسی سلامتی، سیکل اهداء جنین آغاز می شود. در طول یک دوره مشخص ، تزریق آمپولهای تحریک تخمدانی برای خانم صورت میگیرد تا تخمکها رشد نمایند .رشد تخمکها در چند مرحله با استفاده از سونوگرافی مورد بررسی قرار می گیرد.بعد از رشد تخمکها به مرحله نهایی ، با انجام بی حسی موضعی یا بیهوشی کوتاه مدت و با کمک مشاهدات سونوگرافی و از طریق واژینال تخمکها را از او دریافت می کنند .تخمکهای دریافت شده را در محیط کشت قرار می دهند و آنها را با اسپرم همسر خانم لقاح داده و پس از 2 الی 3 روز جنینهای حاصله به زوجهای ناباروری که کاندیدای دریافت جنین هستند منتقل می گردد.

 

آیا برای اهداء جنین شرایط سنی وجود دارد؟

هرچه سن زوجین کمتر باشد یقیناً نتیجه کار بهتر خواهد بود. از نظر علمی حداکثر سن زوجین برای اهداء جنین 30-35 سال می باشد . بسیار مهم است که از تاریخ قطع شیر دهی خانم اهداء کننده لااقل 2 سال گذشته باشد.

 

دریافت جنین چیست؟

10 تا 15 درصد زوج ها در سنین باروری توانایی باروری را ندارند و به دلایل مختلف از نعمت داشتن فرزند محروم می باشند که این موضوع می تواند به دلیل عوامل مربوط به زن و مرد و یا هر دو باشد. حتی زوجهایی هم یافت می شوند که هیچ علت خاصی برای بچه دار نشدن آنها وجود ندارد. به هر حال برای زوجی که به یکدیگر عشق می ورزند و حاضر نیستند به دلیل بچه دار نشدن از یکدیگر جدا شوند، یکی از بهترین راه حلها دریافت جنینهای اهدایی می باشد.

 

آیا هر زوج نابارور می توانند جنین اهدایی را دریافت کرده و بچه دار شوند؟

بله تنها زوجهایی نمی توانند کاندیدای دریافت جنین باشند که زن دارای مشکلات جسمی از قبیل نداشتن رحم، کوچکی رحم، دوشاخه بودن رحم، عدم قاعدگی و ..... باشد که با آزمایشات و معاینات تخصصی می توان به آنها پی برد. بغیر از این گروه، مابقی زوجهای نازا قابلیت دریافت جنین اهدایی را خواهند داشت..

 

مراحل دریافت جنین اهدایی چگونه است؟

زوجهای نابارور داوطلب می توانند بعد از مراجعه به مرکز درمان نازایی حضرت مریم (س) و تشکیل پرونده که کاملاً محرمانه می باشد، نام خود را در لیست انتظار داوطلبین ثبت نام نمایند. مرکز درمان نازایی بعد از دریافت جنین های مناسب از زوجهای سالم که اسامی آنها هم کاملا محرمانه خواهد بود، با تماس تلفن از افراد ثبت نام شده دعوت به عمل می آورد.

 

آیا دریافت جنین اهدایی خطری برای زوجین بالاخص زن خواهد داشت؟

خیر. بعد از انتقال جنین و کاشته شدن جنین در رحم زن، او هم همچون یک زن باردار طبیعی، علائم بارداری را نشان خواهد داد و تمام مراحل طبیعی حاملگی را طی خواهد کرد.

 

آیا مرکز در قبال انتقال جنین به زوجهای نابارور تعهدی دارد؟

مرکز متعهد می شود جنینی را جهت انتقال انتخاب نماید که قبل از آن با آزمایشات مختلف تخصصی از سلامت والدین آن از هر نظر آگاهی یافته باشد.

 

چند درصد شانس باروری با این روش وجود دارد؟

هر چند که این موضوع بستگی تنگاتنگی با زوجهای نابارور دارد، اما می توان برای آن احتمال بالای 30% حاملگی را قائل شد.

 

آیا اهداء جنین یک روش علمی جهانی است؟

بله اکثر کشورهای پیشرفته و همچنین کشور ما که از نظر پزشکی جایگاه قابل توجهی دارد، روش اهدای جنین را به عنوان یک روش علمی و کاربردی مورد استفاده قرار می دهند وبسیاری از زوجهای نابارور را به آرزوی دیرینه خود که همانا بچه دار شدن می باشد رسانیده اند. مرکز درمان نازایی حضرت مریم (س) نتایج مثبت قابل توجهی را در زمینه اهداء جنین کسب کرده است.

 

 

با ما در ارتباط باشید

دی ان ان