انجماد بافت بیضه

انجماد بافت بیضه

انجماد بافت بیضه برای حفظ باروری مردان یا پسران مبتلا به سرطان نیازمند شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی، پسران یا مردان مبتلا به بیماری‌هایی که احتمال آسیب به بافت بیضه در آن‌ها وجود دارد و یا در مردان نابارور مبتلا به آزواسپرمی غیرانسدادی، به‌کار می‌رود. در این روش، بخشی از بافت بیضه از طریق بیوپسی بیضه، با یا بدون استفاده از میکروسکوپ جراحی(TESE or Microscopic TESE) برداشته و در محیط پایۀ غنی‌شده با سرم به بخش جنین‌شناسی منتقل می شود. در ابتدا، بخش‌هایی از نمونه با ابزار استریل خرد می‌شود و وجود اسپرم در لوله‌های سمینی فروس بررسی می‌شود. در صورت وجود اسپرم قابل استفاده در بیضۀ افراد بالغ قبل از انجماد، بافت در قطعات مناسب برش داده و به ظروف حاوی ماده نگهدارنده منتقل می‌شود. روش انجماد در فاز بخار ازت مایع انجام می شود. در مورد بیضۀ کودکان، لزومی به بررسی وجود اسپرم نیست و بخشی از بافت بیضه برای بررسی سیتوپاتولوژی ارسال می‌گردد.

استفاده ی مجدد از بافت بیضه در زوجین نابارور از طریق ذوب مجدد بافت بیضه، استحصال اسپرم زنده و باروری تخمک به روش ICSI است. در مورد کودکان نیز انتظار می‌رود در آیندۀ نزدیک با گسترش دانشدر حوزۀ سلول‌های بنیادی بتوان سلول‌های بنیادی اسپرم‌ساز را از بافت بیضه منجمد شده استخراج و دوباره به بیضۀ صاحب بافت منتقل کرد.SDFA، میزان شکست دی ان ای

بررسی میزان شکست DNA اسپرم

15 - 10 درصد از زوجین علی رغم تلاش برای بچه دار شدن قادر به داشتن فرزند نبوده و به عنوان زوج نابارور شناخته می‌شوند که علت نیمی از موارد ناباروری فاکتور مردانه می‌باشد. بخش عمده ناباروری مردان مربوط به اسپرم غیر طبیعی است. لذا این افراد کاندید استفاده از روش‌های کمک باروری مانند IVF و ICSI بوده و ممکن است به کرات این درمان‌ها را تجربه کرده باشند و با شکست همراه بوده‌اند. یکی از عوامل بسیار مهم در موفقیت لقاح خارج رحمی، سلامت DNA اسپرم است. مطالعات مختلف نشان می‌دهد که هر چه کیفیت اسپرم پایین‌تر باشد سلامت DNA اسپرم هم با مشکلات بیشتری مواجه است. لذا با توجه به اینکه افراد دارای اسپرم معیوب و همچنین در موارد ناباروری با علت نامشخص کاندید استفاده از روش‌های کمک باروری می‌شوند و در آن‌ها آسیب موجود در DNA اسپرم این مردان، منجر به عدم موفقیت در درمان می‌گردد، لذا قبل از انتخاب روش درمانی مناسب نیاز به ارزیابی میزان شکست DNA اسپرم (SDFA) می‌باشد. در بسیاری از این موارد در صورت مشخص بودن وجود آسیب در DNA اسپرم با انجام درمان مناسب امکان بهبود کیفیت اسپرم فراهم می‌باشد. بنابر این آزمایش SDFA به منظور ارزیابی سلامت DNA اسپرم انجام می‌گردد. این آزمایش روش مطمئنی برای بررسی سلامت DNA اسپرم است که به شناسایی افرادی که ممکن است در معرض خطر ایجاد یک بارداری ناسالم باشند، کمک می‌کند. آگاهی از سلامت DNA اسپرم به تشخیص بالینی و درمان ناباروری مردان کمک می‌نماید و ارزش زیادی در موفقیت روش‌های درمان آن‌ها دارد. این آزمایش برروی اسپرم تازه و یا فریز شده انجام می‌شود و روش موثری برای بررسی هزاران اسپرم موجود در مایع منی می‌باشد.

مزایای آزمایش بررسی میزان شکست DNA اسپرم:

سطح فراگمنتاسیون DNA اسپرم با آمار حاملگی و سقط‌های پس از ICSI, IVF, IUI ارتباط دارد.

sdfa

فراگمنتاسیون DNA اسپرم به ظاهر تاثیری در لقاح یا مراحل اولیه تقسیم جنین ندارد سلامت DNA اسپرم در زمان روشن شدن ژنوم پدری و مرحله بلاستوسیست تاثیر می‌گذارد.

فراگمنتاسیون DNA در مردان بااسپرم معیوب و نابارور بیشتر است البته در مردان به ظاهر سالم هم دیده می‌شود.

سلامت DNA اسپرم و بارداری

بارداری‌های سالم و طبیعی برای زوج‌هایی که مرد از اسپرم‌‌های دارای میزان شکست DNA برخوردار است نیز اتفاق می‌افتد، اما وجود اسپرم‌های معیوب این شانس را کاهش می‌دهد. هر چقدر که تعداد اسپرم‌های با فرگمنتاسیون DNA بیشتر باشد، شانس بارداری سالم و موفق نیز به همان اندازه کاهش می‌یابد. جنین‌‌های حاصل از اسپرم‌های با DNA آسیب دیده از پیش آگهی خوبی برخوردار نمی‌باشند و احتمال رشد آن‌ها و نیز شانس لانه‌گزینی‌شان کم می‌شود.

شواهد نشان می‌دهد که در صورت تشکیل جنین با اسپرم‌های دارای D‏NA آسیب دیده می‌تواند منجر به شروع القای اپوپتوز و جهش‌هایی شود که نتیجه آن توقف جنین قبل از مرحله بلاستوسیست، سقط و ناهنجاری‌های مادرزادی است. به دلیل آنکه تخمک می‌تواند آسیب‌های DNA اسپرم را تا حد زیادی ترمیم کند، تخمک‌های گرفته شده از زنان جوان‌تر شانس ایجاد جنین‌های سالم‌تر را بیشتر می‌کند.

عوامل ایجاد کننده قطعه قطعه شدن DNA اسپرم:

استرس اکسیداتیو، عفونت، لکوسیتواسپرمی، بیماری تب زا، بالا رفتن دمای بیضه، رژیم غذایی، استفاده از دارو بویژه آنتی بیوتیک، سن بالا، واریکوسل، استفاده از دخانیات، تابش‌گیری از پرتوهای یون‌ساز مانند پرتو ایکس و گاما، قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های محیطی و شغلی.

درمان:

بعضی از موارد قطعه قطعه شدن DNA اسپرم قابل درمان نمی‌باشد اما اگر آسیب به DNA اسپرم ناشی از رادیکال‌های آزاد باشد، تغییر در سبک زندگی و استفاده از رژیم‌های غذایی خاص می‌تواند به کاهش استرس اکسیداتیو کمک نماید. درمان عفونت‌ها با آنتی بیوتیک و درمان واریکوسل نیز باعث کاهش فراگمنتاسیون DNA اسپرم می‌شود. آزمایش مجدد سه ماه پس از آزمایش اول جهت بررسی میزان کاهش فرگمنتاسیون لازم می‌باشد.

مواردی که درخواست SDFA اهمیت دارد:

 • مردان مبتلا به ناباروری با علت نامشخص
 • مردان مبتلا به اولیگو آستنوتراتواسپرمی (OAT)
 • مردان با سابقه انجام درمان‌های ناموفق کمک باروری مانندIVF و ICSI
 • بررسی کارایی درمان‌های دارویی در مردان
 • مردان خواهان داشتن فرزند به دنبال یک یا چند دوره شیمی درمانی
 • سابقه توقف در رشد جنین (Arrested embryo development)
 • سابقه رشد ضعیف جنین (Poor blastocyte develompment )
 • مردان با سن بالا
 • سقط مکرر جنین در خانم
 • مردان مبتلا به واریکوسل
 • مردان در تماس با مواد سمی و آلودگی‌های محیطی
 • مایع منی حاور اسپرم‌های غیر طبیعی و با تعداد کم در مردان

نتیجه:

اسپرم‌ها با رنگ فلوئور اسانس یا غیر فلوئورسانس رنگ آمیزی شده و مورد بررسی قرار می‌گیرند و نتایج به سه شکل آماری برای استعداد باروری گزارش می‌شود:

 • اگر میزان شکست DNA اسپرم کمتر از 15% باشد قابلیت باروری عالی است.
 • اگر میزان شکست DNA اسپرم بین 30 تا 15 درصد باشد قابلیت باروری خوب است.
 • اگر میزان شکست DNA اسپرم بیشتر از 30% باشد قابلیت باروری کم است.

البته حاملگی طبیعی با شاخص بالاتر از 30% هم رخ می‌دهد اما امکان سقط در آن زیاد است و باید از روش‌های کمک باروری استفاده کرد.iui, iui چیست

سرکلاژ

عدم توانایی دهانه رحم ( سرویکس) درنگهداری یک بارداری تا زمان زایمان، "نارسایی سرویکس " نامیده میشود.

نارسایی سرویکس یکی ازعلل شایع سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری و همچنین زایمان زودرس است که با گشادی و باز شدن بدون درد دهانه رحم همراه بوده و می تواند به پارگی زودرس کیسه آب جنین منجر شود.

نارسایی دهانه رحم دلایل متفاوتی دارد که عبارتند از:

 • وجود ناهنجاری های مادرزادی دهانه رحم و یا رحم دوشاخه
 • آسیب های وارده به دهانه رحم در اثر دست کاری های ناشی از جراحی یا عفونت
 • پارگی سرویکس در اثر زایمان سخت و یا سقط عمدی جنین
 • استفاده از داروهایی مانند دی اتیل استیل بسترول توسط مادر خانم باردار در دورانی که این خانم را باردار بوده است.

معاینات فیزیکی وسونوگرافی درتشخیص نارسایی سرویکس کمک کنده است.

چنانچه در سونوگرافی و معاینه توسط متخصص زنان، شواهدی دال بر کوتاه شدن دهانه ی رحم به زیر 25 میلی متر دیده شود، برای حفظ و تداوم بارداری، عمل سرکلاژ (دوختن حلقه­‌ای دهانۀ رحم) توصیه می شود. این عمل عموما پیش از هفته 24 بارداری و زیر بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام می گیرد.

همچنین به این زنان تا مدتی توصیه به استراحت مطلق برای جلوگیری از سقط جنین می شود. در بسیاری از موارد زنان دارای دهانه ی رحم نارسا از داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری منع می شوند.

سرکلاژ در چه مواردی توصیه می شود

 • در بیمارانی که دهانه ی رحم نارسا بوده و احتمال زایمان زودرس وجود داشته باشد.
 • در بیمارانی که دارای سابقه چند سقط در سه ماهه سوم بارداری بوده و پزشک معالج دلیل سقط را نارسایی گردن رحم تشخیص داده است.
 • در مواردی که براساس توصیه پزشک، سرکلاژ برای پیشگیری انجام می گیرد؛مانند بیمارانی که پس از درمان های نازایی باردار شده اند.
 • در بارداری های چندقلو

پس از عمل سرکلاژ

در صورت بروز هر یک از علائم زیر باید به پزشک معالج اطلاع داده شود:

 • خونریزی واژینال
 • تب بالای ۳۸ یا لرز
 • تهوع و استفراغ
 • بروز انقباض رحمی و درد زیر شکم و کمر مثل دردهای زایمان
 • ترشح فراوان واژینال


کورتاژ تشخیصی یک روش تشخیصی درمانی است که در موارد خونریزی‌ های غیر طبیعی رحمی و اختلال عملکرد هورمونی صورت می‌ گیرد. در این روش جراح متخصص زنان در اتاق عمل درشرایط استریل وتحت بیهوشی عمومی از لایه داخلی رحم تکه ای برداشته ونمونه را به ازمایشگاه ارسال می کند.

عوامل مختلفی در ایجاد خونریزی غیر طبیعی رحم دخالت دارند که در زیربه آنها اشاره شده است:

 • سقط جنین
 • نبودِ تعادل هورمونی
 • پولیپ ‌‌های آندومتر
 • فیبروم های رحمی (تومورهای خوش خیم رحمی)
 • تومورهای بدخیم رحمی
 • هیپر پلازی آندومتر (رشد بیش ازحد لایه داخلی رحم)

هرگونه تغییر در میزان و مدت خونریزی طبیعی ماهانه باید بررسی شود. در مواردی که در خونریزی‌‌ های غیر طبیعی، اختلال در عملکرد هورمونی مطرح است، ابتدا درمان طبی با استفاده از داروهای هورمونی صورت می گیرد و در صورت عدم پاسخ به دارو یا رد شرایط پاتولوژیک دیگر، کورتاژ تشخیصی توصیه می شود. کورتاژ می ‌تواند درمان سریعی برای کنترل خونریزی نیز باشد و همچنین با بررسی نمونۀ تهیه‌ شده از نظر پاتولوژی، شرایط هورمونی فرد و وضعیت بافت اندومتر برای تیم پزشکی مشخص می‌شود.مرکز ناباروری ساری

خدمات ویژه


خدمات ویژه با هدف سرعت بخشیدن و آسان کردن روند درمان برای عزیزانی راه اندازی شده است که به هر دلیل در تنگنای زمانی و مکانی برای استفاده از خدمات معمول مرکز قرار دارند. . مراجعینی که از خارج از ایران و یا شهرهای دیگر قصد استفاده از خدمات مرکز درمان ناباروری حضرت مریم(س) را دارند می توانند با درخواست خدمات ویژه، شرایط بسیار ایده آلی را در مدت درمان تجربه کنند.

بی شک تسریع روند درمان برای عزیزان غیربومی که این مدت را بدور از شهر و خانه خود میگذرانند بسیار راهگشاست. با استفاده از سرویس خدمات خاص مراجعین محترم می توانند دوره تشخیص و درمان خود را در حداقل زمان ممکن و خارج از نوبت معمول طی کنند.

این عزیزان می توانند از امکان اسکان که مرکز درمان ناباروری برای مراجعین خاص در نظر گرفته است برخوردار شده و مشکلات یافتن هتل و یا مکان مناسب برای دوران اقامت خود را به بخش خدمات ویژه ما واگذارند.

همراهی مترجم برای اتباع خارجی (با توجه به زبان مادری ایشان) و کارشناس ویژه برای مراجعین ایرانی برای هماهنگی تمام امور مربوط به درمان و اسکان از دیگر خدمات مربوط به این طرح است.

این عزیزان می توانند از بسته های تفریحی توریستی مخصوص خدمات ویژه استفاده نموده و دوران اقامت و درمان خود را به سفری خاطره انگیز بدل کنند.

همچنین اتباع خارجی امور مربوط به اخذ ویزا، تهیه بلیط های هواپیما، ۳ بار گردش شهری٬ رفت و برگشت فرودگاهی و مشاوره های آنلاین تمام وقت در دوران پیش و پس از درمان را بطور کامل در بسته خدمات ویژه خود خواهند داشت.میکرواینجکشن،ICSI

میکرواینجکشن (ICSI , IVF)

حدود ۱۰-۱۵ درصد زوج‌ها نابارور هستند و در اغلب موارد نیاز است از روش‌های کمک باروری -که در اصطلاح علمی به آن‌ها (Assisted Reproductive Techniques)ART می‌گویند- استفاده شود. روش‌های کمک باروری انواع بسیار زیاد دارند که . . .

ای وی اف، IVF

درمان های جایگزین ( اهدا )

در مواردی، تنها راه حل درمانی زوجین نابارور ، استفاده از جنین اهدایی ، تخمک یا اسپرم اهدایی و یا رحم جایگزین می باشد. با افزایش متقاضیان درمان با روش تخمک و جنین اهدایی، مرکز درمان ناباروری حضرت مریم (س) سیکل‌های درمان ناباروری با استفاده از این روش . . .

ای یو آی

تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI)

IUI به معنی تزریق اسپرم شسته شده به درون حفره ی رحم بوده و یکی از روشهای کمک باروری می باشد. این فرایند موجب افزایش احتمال تماس تخمک با اسپرم در محیط رحم شده و شانس وقوع بارداری را افزایش می دهد. IUI روش بسیار ساده ای است که کاربرد بسیار گسترده ای . . .

هچینگ لیزری

هچینگ آزمایشگاهی جنین

اطراف تخمک را لایه ای از جنس مولکول های قندی پروتئینی به نام زوناپلوسیدا پوشانده است . این لایه باعث محافظت تخمک و جنین می شود و پس از مرحله لقاح ، یکی از عوامل هدایت جنین از لوله رحم به سمت رحم است که مانع جدا شدن سلولهای جنین از یکدیگر می شود . . .

فریز تخمک اسپرم و جنین

فریز جنین ، تخمک و اسپرم

FREEZING یا انجماد با توجه به سن بیمار و کیفیت جنین‌های تشکیل شده و با نظر جنین‌شناس، معمولاً 2-4 جنین با کیفیت خوب انتخاب شده و به بیمار منتقل می‌شود. اگر بیش از 2 جنین با کیفیت خوب باقی مانده باشد، منجمد کردن جنین‌های اضافه به زوجین پیشنهاد شده و . . .

زیفت و گیفت، zift Gift

ZIFT , GIFT

انتقال سلول های جنسی به درون لوله های رحمی( GIFT ) یکی دیگر از روش های کمک باروری است که بر خلاف IVF که لقاح تخمک و اسپرم در محیط آزمایشگاهی انجام می شود .در این روش مخلوطی از اسپرم شوهر و تخک همسر تهیه شده و توسط جراحی مختصر به ابتدای . . .

تعیین جنسیت

انتخاب جنسیت

درحالیکه بزرگترین آرزو برای هر زوج داشتن یک فرزند سالم است، دانستن جنسیت نوزاد آینده برای والدین بسیار خوش آیند و حتی مهم است. انتخاب جنسیت فرزند به دلخواه ،از دیر باز، یکی از آرزوهای بشر بوده است. عوامل متعددی همچون مسائل فرهنگی، اجتماعی، . . .

پی جی دی، PGD

بررسی نقائص ژنتیکی جنین (PGD)

تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (Pre implantation Genetic Diagnosis) موسوم به PGD یکی از راه های غربالگری پیش از تولد برای تشخیص بیماری های ژنتیکی و تعیین وجود، عدم وجود یا تغییر در ژن یا کرومزوم خاصی، پیش از قرار گیری جنین در رحم . . .

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز و CVS

آگاهی والدین از بیماریها و اختلالات ژنتیکی قبل از تولد می تواند در ادامه بارداری و تولد یک فرزند سالم کمک نمایند بطوریکه انجام تست های تشخیصی قبل از تولد می تواند از بروز بعضی اختلالات ژنتیکی جلوگیری و یا ادامه درمان را بعد از تولد با آگاهی به انجام برسانند . هر چند . . .

لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی

لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

با توجه به امکانات و تجهیزات پیشرفته و تیم تخصصی ماهر مرکز درمان ناباروری حضرت مریم امکان جراحی های پیشرفته تشخیصی و درمانی زنان و درمان ناباروری از جمله اعمال هیستروسکوپی و لاپاروسکوپی در این مرکز فراهم است. لاپاراسکوپی یکی از روش‌های جراحی است که . . .

سرکلاژ

سرکلاژ

عدم توانایی دهانه رحم ( سرویکس) درنگهداری یک بارداری تا زمان زایمان، "نارسایی سرویکس " نامیده میشود. نارسایی سرویکس یکی ازعلل شایع سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری و همچنین زایمان زودرس است که با گشادی و باز شدن بدون درد دهانه رحم همراه بوده و می تواند . . .

بانک ذخیره اسپرم، بانک اختصاصی اسپرم

بانک اختصاصی تخمک، اسپرم و جنین

روش های حفظ باروری برای نگهداری توان تولید مثل در افرادی است که بچه دار شدن در سنین مطلوب باروری در آنها به هر دلیلی به عقب افتاده و یا امکان پذیر نیست. این دلایل هرچه که باشد٬ این نگرانی را بدنبال خواهد داشت که با بالا رفتن سن٬ قدرت باروری کم شده و یا به کلی از بین برود . . .

انجماد بافت بیضه

انجماد بافت بیضه

انجماد بافت بیضه برای حفظ باروری مردان یا پسران مبتلا به سرطان نیازمند شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی، پسران یا مردان مبتلا به بیماری‌هایی که احتمال آسیب به بافت بیضه در آن‌ها وجود دارد و یا در مردان نابارور مبتلا به آزواسپرمی غیرانسدادی، به‌کار می‌رود. در این روش، بخشی از بافت . . .

اس دی اف ای

تست های تکمیلی عملکرد اسپرم

15 - 10 درصد از زوجین علی رغم تلاش برای بچه دار شدن قادر به داشتن فرزند نبوده و به عنوان زوج نابارور شناخته می‌شوند که علت نیمی از موارد ناباروری فاکتور مردانه می‌باشد. بخش عمده ناباروری مردان مربوط به اسپرم غیر طبیعی است. لذا این افراد کاندید استفاده از روش‌های . . .

جراحی مردان

جراحی تخصصی مردان

ناباروری در مردان در حدود ۴۰٪ از موارد ناباروری را تشکیل می دهد. در اغلب موارد با شناسایی علت ناباروری مردان و با استفاده از روش های نوین درمانی موجود این مشکلات برطرف خواهند شد. این مرکز با ارائه خدمات در زمینه جراحی های تخصصی مردان، پس از شناسایی علت ناباروری . . .

سقط مکرر

خدمات تشخیصی و درمانی سقط مکرر

خانمهایی که دو بار سقط خود به خودی و پشت سر هم و یا دو بار انتقال جنین ناموفق داشته باشند کاندید درمان سقط مکرر خواهند بود که این امر توسط متخصصان زنان و زایمان و ژنتیک مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت ضرورت و صلاحدید متخصصین، زوجین به . . .

کورتاژ تشخیصی

کورتاژ تشخیصی

کورتاژتشخیصی یک روش تشخیصی درمانی است که در موارد خونریزی‌ های غیر طبیعی رحمی و اختلال عملکرد هورمونی صورت می‌ گیرد. در این روش جراح متخصص زنان در اتاق عمل درشرایط استریل وتحت بیهوشی عمومی از لایه داخلی رحم تکه ای برداشته ونمونه را به ازمایشگاه ارسال می کند.

ناتوانی جنسی

تشخیص و درمان ناتوانی جنسی

تمایلات جنسی انسان، درونی ترین احساسات در بوجود آمدن یک ارتباط مناسب است. هر گونه اختلالی که این رابطه را مختل نماید منجر به عدم رضایت از رابطه جنسی می گردد.اختلالات جنسی، بیماری شایعی است که نیازمند بررسی، از جوانب مختلف هورمونی و کلینیکی . . .