X

تشخیص و درمان ناتوانی جنسی

تشخیص و درمان ناتوانی جنسی

 اگرچه ناتوانی جنسی مردان پدیده‌ای نوظهور نیست اما با پیشرفت ارتباطات و روند افزاینده مدرن شدن در چند دهه‌ی اخیر به موضوعی قابل گفتگو و مطرح در عرصه‌های عمومی بدل شده و به هر رو به عنوان مشکلی شایع در روابط زناشویی ارزیابی می‌شود. ناتوانی جنسی بویژه در پایین آوردن کیفیت زندگی افراد و همچنین بروز اختلالات شخصی و خانوادگی تاثیری بسزا دارد.

در ابتدا باید تعریف ناتوانی جنسی و تفاوت آن را با زود انزالی و کاهش میل جنسی دانست.

ناتوانی جنسی عبارت است از عدم توانایی انجام عمل نزدیکی، با وجود میل به انجام آن. در نتیجه باید میان موارد نداشتن میل جنسی با داشتن میل ولی عدم توانایی در انجام عمل جنسی تفاوت قائل بود. البته در برخی موارد، هر دو مشکل با هم وجود دارند، یعنی فرد هم میل جنسی ندارد و هم قادر به نزدیکی و عمل جنسی نیست که در چنین شرایطی، نحوه رویکرد و روندهای  تشخیصی و درمانی می‌توانند متفاوت از یکدیگر باشند. پس در تشخیص و درمان باید این موارد را در نظر گرفت.

اما زودانزالی نوعی از اختلال جنسی است که مرد پیش از ارضای شریک جنسی‌اش، دچار انزال شده و از او منی خارج شود. گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی از نزدیکی جنسی روی می‌دهد. انزال زودرس دائمی، مشکلی جدی است و به عدم رضایت خود شخص یا شریک جنسی‌اش منجر می‌شود.

گذشته از عوامل روانی در بروز ناتوانی جنسی٬ علل جسمی را می توان به 4 دسته اصلی تقسیم کرد:

  • آسیب به سیستم شریانی که می تواند اولیه و مادرزادی و یا اکتسابی مانند وارد شدن ضربه(به دنبال شکستگی لگن) باشد و یا به دلیل تنگی یا بسته شدن عمومی شریان‌های کوچک در افراد مبتلا به ناراحتی قلبی، دیابت، چربی خون بالا و مصرف سیگار ایجاد شود.
  • اشکال در سیستم سیاهرگی که می تواند اولیه و یا به دنبال اعمال جراحی در این سیستم باشد.
  • اشکال در سیستم عصب رسانی آلت تناسلی که می تواند اولیه و مادرزادی و یا به دنبال ضربه و یا اعمال جراحی در ناحیه لگن باشد.
  • مصرف داروهای خاص و در راس آنها داروهای ضد فشار خون که می‌توانند در دراز مدت باعث ناتوانی جنسی شوند.

 

اولین قدم در بررسی فرد مبتلا به ناتوانی جنسی، گرفتن شرح حال، سابقه و تاریخچه بیماری‌ها و سپس معاینه توسط پزشک متخصص اورولوژی و انجام آزمایش‌های خاص است. پس از بررسی یافته‌ها و با تشخیص عامل اصلی ناتوانی جنسی توسط پزشک معالج، در بسیاری از موارد درمان امکان پذیر خواهد بود.

 

 

 

 

 

با ما در ارتباط باشید

دی ان ان