X

جراحی تخصصی مردان

جراحی تخصصی مردان

ناباروری در مردان در حدود ۴۰٪ از موارد ناباروری را تشکیل داده و بیشتر به اشکال در تعداد٬ میزان حرکت و فرم اسپرم و یا ناهنجاری های ساختاری مادرزادی یا اکتسابی دستگاه تناسلی بازمی گردد. در اغلب موارد با شناسایی علت ناباروری مردان و با استفاده از روش های نوین درمانی موجود این مشکلات برطرف خواهند شد. این مرکز با ارائه خدمات گسترده در زمینه جراحی های تخصصی مردان، پس از شناسایی علت ناباروری قدم بزرگی در جهت درمان آن نیز برداشته است.

 

ارکیوپکسی

به عمل جراحی برای پایین آوردن بیضه به داخل محل اصلی خود در داخل کیسه بیضه ارکیدوپکسی گفته می شود. به طور طبیعی بیضه داخل شکم رشد نموده و اغلب در هفته ۳۵ دوران جنینی فرد خودبخود به سمت کیسه بیضه پایین می آید. گاهی اوقات به دلایل ناشناخته یک یا هر دو بیضه نزول نمی کنند. در این روش، جراح بیضه نزول نكرده را به داخل كیسه بیضه منتقل کرده و با نخ ‌های قابل جذب آن را به‌ داخل کیسه بیضه وصل می ‌کند. ارکیوپکسی با نام های دیگر، مانند ارکیدوپکسی (Orchidopexy)، ارکیوپکسی کشالۀ ران، اصلاح نهفتگی بیضه یا بیضه نزول‌نکرده (اصلاح کریپتورکیدیسم) و اصلاح پیچش بیضه نیز شناخته می ‌شود.


اركیوپكسی اغلب برای نوزدان پسر یا بچه‌های كم سن و سال كه به نهفتگی بیضه یا بیضه نزول نكرده كریپتوركیدیسم (cryptorchidism) دچارند، به كار می رود. سن مناسب عمل جراحی بیضه نزول نکرده ۱۴ ماهگی است و بهتر است که زیر ۱۸ ماه عمل شود.


البته گاهی اركیوپكسی در نوجوانان و بزرگسالان، برای یك یا هر دو بیضه نیز انجام می‌شود. بر اساس برخی مطالعات، ریسک سرطان بیضه در چنین مواردی افزایش می یابد. با انجام این عمل می توان تا حدودی به وضعیت باروری فرد در آینده کمک نمود و همچنین با در دسترس قرار دادن بیضه ها، معاینه آنها را تسهیل کرد. میزان ناباروری در بیضه نزول نکرده یکطرفه 6% و در موارد دوطرفه 38% می باشد. در بزرگسالان، اغلب اركیوپكسی برای درمان پیچش بیضه انجام می‌شود؛ این حالت یك اورژانس اورولوژی است كه در نتیجۀ پیچیدن بیضه به دور طناب اسپرماتیك و در نتیجه، كاهش خون رسانی ایجاد می‌شود.


فواید جراحی ارکیوپکسی

  • اجتناب از تخریب بیضه
  • کاهش مشکلات نازایی
  • کاهش احتمال پیچ خوردگی بیضه

 

ارکیدوپکسی به علت تشخیص زودرس سرطان بیضه لازم است ولی نقشی در پیشگیری از سرطان ندارد.

 

وازو وازوستومی

وازووازوستومی میکروسکوپیک :
استفاده از میکروسکوپ در ترمیم لوله وازدفران و بازکردن لوله بدنبال وازکتومی در مردان، جایگاه مهم و بارزی در نتیجه درمان دارد. لوله وازدفران که وظیفه انتقال اسپرم از بیضه به مجرای خروجی را هنگام انزال دارد، لوله‌ای است با قطر بیرونی 5/2-1میلیمتر و قطر لومن آن (مجرای عبور اسپرم) حدود 1/0 میلیمتر می‌باشد. در روش جراحی میکروسکوپیک و پیوند دو سر این لوله در 3–2 لایه و با نخ‌هایی نازک‌تر از مو (0-10) انجام می‌گیرد.

وازواپیدیدیموستومی میکروسکوپیک:
در مواردی که آزواسپرمی (نبودن اسپرم در مایع منی) به دلیل انسداد اپیدیدیم باشد، می‌توان با میکروسکوپ محل انسداد در اپیدیدیم را پیدا کرد و لوله‌ی منی‌بر (واز) را به اپیدیدیم قبل از محل انسداد متصل نمود که به آن در اصطلاح پزشکی وازواپیدیدیموستومی گفته می‌شود. این عمل از سخت‌ترین عمل‌های جراحی در مردان است. برای این کار جراح باید تجربه‌ی بسیار زیادی در جراحی میکروسکوپیک داشته باشد.

 

هیدروسلکتومی

هیدروسل مایعی است كه اطراف بیضه را احاطه می‌كند و موجب تورم كیسه بیضه می‌شود.تقریباً از هر 10 نوزاد پسر یک نوزاد به طور مادرزادی در بدو تولد دچار هیدروسل می‌باشد، اما اغلب آنها در طی یك ماه اول، بدون درمان بهبودی می‌یابند.علاوه بر آن، مردان نیز (اغلب بالای 40 سال) به علت التهاب یا صدمه‌ به كیسه بیضه، ممكن است به هیدروسل مبتلا شوند. التهاب ممكن است ناشی از عفونت اپیدیدیم(اپیدیدمیت) یا عفونت بافت بیضه (اركیت) باشد. (اپیدیدیم لوله‌های ظریف و پرپیچ و خمی است که پشت هر بیضه قرار دارند). هیدروسل معمولاً دردناك نبوده ولی چنانچه  فرد دچار تورم كیسه بیضه شود باید به پزشك مراجعه نماید تا علل دیگر همچون سرطان بیضه و حالات دیگر را بررسی نماید.


هیدروسلکتومی برداشتن هیدروسل بصورت یك جراحی بدون نیاز به بستری طولانی،با بیحسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. برای این كار جراح برشی را بر روی كیسه بیضه یا پایین شكم ایجاد می‌كند و ضمن تخلیه مایع، اصلاحات لازم را انجام می‌دهد. اگر هیدروسل در طی جراحی اصلاح فتق كشاله ‌ران تشخیص داده شود، حتی اگر برای فرد هیچ مشکلی ایجاد نكرده باشد پزشك اقدام به برداشت آن می‌كند در مواردی ممکن است نیاز به عدسی چشمی حین عمل جراحی باشد تا به اپیدیدیم و مجاری اسپرم‌ بر آسیبی نرسد.هیدروسلكتومی ممكن است به قرار دادن لوله تخلیه و پانسمان حجیم بر روی ناحیه برش برای چند روز اول بعد از جراحی نیاز داشته‌ باشد. استفاده از كیسه یخ بر روی موضع در 24 ساعت اول پس از عمل، تورم را كاهش می‌دهد.

 

واريكوسلكتومي

واريكوسلكتومي  رایج‌ترين عمل جراحي مرتبط با نازايي مردان است که به درمان واریکوسل می پردازد. واريكوسل شايع ترين علت قابل اصلاح عقيمي در مردان مي باشد. اين بيماري با ايجاد اثرات نامطلوب بر روي تعداد، تحرك و مرفولوژي اسپرمها باعث بروز عقيمي در مردان مي شود. شيوع واريكوسل در افراد با نازايي اوليه (افرادي كه هرگز داراي فرزند نبوده اند) 35 درصد و در افراد با نازايي ثانويه (افراد با سابقه بارداري در گذشته) 81 درصد است. واریكوسل درمان دارويي ندارد و تنها درمان آن جراحي است. ترميم واریكوسل باعث بهبود اسپرماتوژنزيس (اسپرم سازى) شده و به ‌طور قابل توجهي شانس بارداري را افزايش مي‌دهد.
روش‌هاي مختلف جراحي براي ترميم واریکوسل وجود دارد كه روش استاندارد طلايي آن جراحي ميكروسكوپيك با استفاده از ميكروسكوپ چشمي است. روش واریکوسلکتومی میکروسکوپی(microsurgical varicocelectomy) که به عقیده بسیاری بهترین روش جراحی واریکوسلکتومی است برتری های بسیاری نسبت به روش های دیگر دارد. 

مزاياي جراحي ميكروسكوپيك واريكوسل عبارتند از:

  • بزرگنمایی حین جراحی
  • برش جراحي بسيار كوچك (2 تا 5/2 سانتي متر)
  • دسترسی به تمامی وریدهای فرعی
  • عود بسيار پايين (1درصد)
  • عدم آسيب به شريان و عروق لنفاوی بيضه

 

استحصال اسپرم از بیضه

PESA

 

انسداد مادرزادی و یا اکتسابی راههای خروج اسپرم از ناحیه بیضه یکی از موارد نابــاروری مـردان می باشد که به آن آزوسپرمی انسدادی اطلاق می شود. امـروزه، آزوسـپرمی انسـدادی ناشـی از هـــرگونــه اتیولوژی را می توان با موفقیت، مــورد درمـان قـرار داد  .یکی از راههای آسان، سریع و بدون عمل بیهوشی روش بدست آوردن اسپرم از ناحیه اپیدیدیم (PESA) می باشد.    استحصال (به دست آوردن) اسپرم از مجاری اپیدیدیم مرد، به وسیله سوزن ظریفی انجام می‌گیرد. این عمل سرپایی بوده و بعد ازانجام بی حسی موضعی در ناحیه بیضه، صورت می‌گیرد. ر صورت مثبت بودن نمونۀ سوزنی (PESA) بیمار کاندیدای میکرو اینجکشن خواهد شد. در صورت منفی بودن آن باید عمل جراحی بیوپسی بیضه انجام شود. اگر تنها عمل کشیدن سوزنی انجام شود، بدون این که نیاز به مراقبت یا داروی خاصی باشد، بیمار مرخص می ‌شود.

 

 

تسه و میکروتسه

تسه
استخراج اسپرم از بافت بیضه Testicular Sperm Extraction) TESE) استخراج اسپرم از بافت بیضه در مردان آزواسپرم انجام می‌شود. در این‌گونه موارد از بافت بیضه تکه‌برداری شده و در صورت وجود اسپرم در این بافت، فرد کاندید درمان ART به روش میکرواینجکشن می‌گردد. در این روش، بیوپسی یا تکه‌برداری بیضه با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بافت خارج شده در آزمایشگاه جنین‌شناسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. چنانچه پس از بررسی دقیق بافت بیضه، اسپرم زنده با کیفیت مناسب وجود داشت از این اسپرم‌ها برای عمل لقاح آزمایشگاهی (تزریق میکروسکوپی اسپرم به داخل تخمک یا میکرواینجکشن) استفاده می‌گردد.

میکروتسه
در این روش بافت بیضه‌ها توسط میکروسکوپ چشمی بررسی شده و از توبول‌های بیضه که زیر میکروسکوپ دارای قطر بیشتری می‌باشد نمونه گرفته می‌شود. این روش شانس بدست آوردن اسپرم را در افرادی که اختلال اسپرم سازی شدید دارند بطور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

 

با ما در ارتباط باشید

دی ان ان