X

انتخاب جنسیت

انتخاب جنسیت

درحالی‌که بزرگ‌ترین آرزو برای هر زوج داشتن یک فرزند سالم است، دانستن جنسیت نوزاد آینده برای والدین بسیار خوش‌آیند و حتی مهم است. انتخاب جنسیت فرزند به‌دلخواه، از دیرباز یکی از آرزوهای بشر بوده است.
عوامل بی‌شماری همچون مسائل فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، اقتصادی و همچنین پزشکی؛ مانند وجود بعضی از بیماری‌های وابسته به کروموزوم X ، زوجین را تشویق به انتخاب روش‌های سنتی یا درمانی جدید برای انتخاب جنسیت فرزند می‌کند. چه‌بسا خانواده‌هایی که به علت نداشتن یکی از دو جنس(خصوصاً فرزند پسر) دچار مشکلات فراوان شده‌اند و یا خانواده‌هایی که سال‌ها به امید داشتن یکی از دو جنس تعداد زیادی بارداری را یکی پس از دیگری و با فاصله کم داشته‌اند ولی نتیجه مطلوب به دست نیامده است. به‌این‌ترتیب نه‌تنها سلامت مادر به خطر افتاده بلکه هزینه زیادی نیز به  خانواده تحمیل شده است.
 ما در مرکز درمان ناباروری حضرت مریم(س) این امکان را برای مراجعه‌کنندگان عزیز فراهم آورده‌ایم تا والدین قادر به تعیین جنسیت فرزند خود به‌منظور تنظیم خانواده و تنها برای حاملگی فرزند دوم به بعد باشند.

 

روش‌های انتخاب جنسیت

روش‌های درمانی زیادی برای تعیین جنسیت فرزند از دیرباز مورداستفاده بشر قرارگرفته است که صرف‎نظر از سنتی یا علمی بودن، هر یک دقت و کارایی متفاوتی دارد؛ ازجمله:

  • روش تغذیه
  • روش زمان‌بندی مقاربت
  • روش شست و شوی مهبلی (واژن)
  • انتخاب جنسیت به روش اریکسون
  • روش PGD-IVF


ما در این قسمت صرفاً به دو روشی که به شیوه کاملاً علمی در مرکز ناباروری مورداستفاده قرار می‌گیرد، می‌پردازیم و از روش‌های دیگر به دلیل عدم دقت کافی خواهیم گذشت.


انتخاب جنسیت با روش PGD-IVF

در این روش پس از تحریک تخمک‌گذاری و تخمک‌کشی، با استفاده از تزریق داخل سیتوپلاسمی (میکرواینجکشن)، اسپرم به‌ داخل تخمک تزریق شده و عمل لقاح صورت می‌گیرد. سپس با بیوپسی از جنین شش الی هشت سلولی یک بلاستومر را جدا نموده و با روش  FISH یا روش‌های مولکولی جنس بلاستومر تعیین می‌شود. پس از کشت، جنین با جنسیت موردنظر به رحم انتقال داده می‌شود. دقت این روش در تعیین جنسیت موردنظر بیش از 95 درصد است. این روش نیاز به تجهیزات پیشرفته و گران‌قیمتی مانند لیزر و میکروسکوپ‌های مخصوص دارد که خوشبختانه مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری حضرت مریم(س) در همکاری تنگاتنگ با آزمایشگاه‌های بسیار مجهز پایتخت، انتخاب جنسیت با استفاده از تکنیک PGD را به انجام می‌رساند. برای اطلاعات بیشتر در مورد جزییات این روش اینجا را کلیک کنید.

 

 

انتخاب جنسیت با روش اریکسون

در این روش اسپرم‌ها به شیوه  خاصی در آزمایشگاه شست‌وشو داده‌شده و با روش IUI به داخل رحم پاشیده می‌شوند تا لقاح در درون رحم انجام‌گرفته و حاملگی رخ دهد. این روش، ساده و نسبت به روش اول بسیار کم‌هزینه‌تر است. این روش اولین بار توسط دکتر «رونالد اریکسون» مورداستفاده قرار گرفت و از اواسط دهه 70 میلادی در سراسر جهان جهت تعیین جنسیت به کار گرفته می‌شود. اریکسون و همکارانش اعتقاد دارند که اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y (پسر) به علت وزن کمتر، فعال‌تر از اسپرم‌های حاوی کروموزوم X (دختر) هستند و از همین خصوصیت برای تفکیک کروموزوم‌ها و درنتیجه، تعیین جنسیت می‌توان بهره برد. کارایی این روش برای دستیابی به جنس موردنظر، در حدود 60 تا 70 درصد است. با توجه به کارایی پایین در حصول نتیجه و احتمال بالای اتلاف وقت و هزینه، این روش در مرکز ما پیشنهاد نمی‌گردد.

 

با ما در ارتباط باشید

دی ان ان