X

انتخاب جنسیت

انتخاب جنسیت

درحالیکه بزرگترین آرزو برای هر زوج داشتن یک فرزند سالم است، دانستن جنسیت نوزاد آینده برای والدین بسیار خوش آیند و حتی مهم است. انتخاب جنسیت فرزند به دلخواه، از دیرباز یکی از آرزوهای بشر بوده است.
عوامل بیشماری همچون مسائل فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، اقتصادی و همچنین پزشکی مانند وجود بعضی از بیماری‌های وابسته به کروموزوم X زوجین را تشویق به انتخاب روش‌های سنتی یا درمانی جدید برای انتخاب جنسیت فرزند می کند. چه بسا خانواده هایی که به علت نداشتن یکی از دو جنس ( خصوصا فرزند پسر) دچار مشکلات فراوان شده اند و یا خانواده هایی که سالها به امید داشتن یکی از دو جنس تعداد زیادی بارداری را یکی پس از دیگری و با فاصله کم داشته اند ولی نتیجه مطلوب بدست نیامده است. به این ترتیب نه تنها سلامت مادر به خطر افتاده بلکه هزینه زیادی نیز به  خانواده تحمیل شده است.
 ما در مرکز درمان ناباروری حضرت مریم (س) این امکان را برای مراجعه کنندگان عزیز فراهم آورده ایم تا والدین قادر به تعیین  جنسیت فرزند خود به منظور تنظیم خانواده و تنها برای حاملگی فرزند دوم به بعد باشند.

 

روش های انتخاب جنسیت

روش های درمانی زیادی برای تعیین جنسیت فرزند از دیرباز مورد استفاده بشر قرار گرفته است که صرف نظر از سنتی یا علمی بودن٬ هر یک دقت و کارآیی متفاوتی دارد. از جمله :

  • روش تغذیه
  • روش زمان بندی مقاربت
  • روش شست و شوی مهبلی( واژن)
  • انتخاب جنسیت به روش اریکسون
  • روش PGD-IVF


ما در این قسمت صرفا به دو روشی که به شیوه کاملا علمی در مرکز ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد٬ می پردازیم و از روش های دیگر به دلیل عدم دقت کافی خواهیم گذشت.


انتخاب جنسیت با روش PGD-IVF

در این روش  پس از تحریک تخمک‌گذاری و تخمک کشی، با استفاده از تزریق داخل سیتوپلاسمی (میکرواینجکشن)، اسپرم به‌ داخل تخمک تزریق شده و عمل لقاح صورت می‌گیرد. سپس با بیوپسی از جنین 8-6 سلولی یک بلاستومر را جدا نموده و با روش  FISH  یا روش‌های مولکولی جنس بلاستومر تعیین می‌شود. پس از کشت، جنین با جنسیت مورد نظر به رحم  انتقال داده می‌شود. دقت این روش در تعیین جنسیت مورد نظر بیش از 95% است. این روش نیاز به تجهیزات پیشرفته و گرانقیمتی مانند لیزر و میکروسکوپهای مخصوص دارد که خوشبختانه  مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری حضرت مریم(س) در همکاری تنگاتنگ با آزمایشگاه های بسیار مجهز پایتخت٬ انتخاب جنسیت با استفاده از تکنیک PGD  را به انجام می رساند. برای اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات این روش اینجا را کلیک کنید.

 

 

انتخاب جنسیت با روش اریکسون

در این روش اسپرم ها به شیوه  خاصی در آزمایشگاه  شستشو داده شده و با روش IUI  به داخل رحم  پاشیده می شوند تا لقاح در درون رحم انجام گرفته و حاملگی رخ دهد. این روش٬ ساده و نسبت به روش اول بسیار کم هزینه تر است . این روش اولین بار توسط دکتر رونالد اریکسون مورد استفاده قرار گرفت و از اواسط دهه 70 میلادی در سراسر جهان جهت تعیین جنسیت به کار گرفته می شود. اریکسون و همکارانش اعتقاد دارند که اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y (پسر) به علت وزن کمتر٬ فعال تر از اسپرم‌های حاوی کروموزوم X (دختر) هستند و از همین خصوصیت برای تفکیک کروموزوم ها و در نتیجه٬ تعیین جنسیت می توان بهره برد. کارآیی این روش برای دستیابی به جنس مورد نظر، در حدود 60 تا 70 درصد است. با توجه به کارآیی پایین در حصول نتیجه و احتمال بالای اتلاف وقت و هزینه، این روش در مرکز ما پیشنهاد نمی گردد.

 

با ما در ارتباط باشید

دی ان ان