X

مرکز درمان ناباروری حضرت مریم ساری | حفظ باروری

حفظ باروری

روش های حفظ باروری برای نگهداری توان تولید مثل در افرادی است که بچه دار شدن در سنین مطلوب باروری در آنها به هر دلیلی به عقب افتاده و یا امکان پذیر نیست. این دلایل هرچه که باشد٬ این نگرانی را بدنبال خواهد داشت که با بالا رفتن سن٬ قدرت باروری کم شده و یا بکلی از بین برود.


افرادی که روش های حفظ باروری در آن ها کاربرد دارد٬ عبارتند از:

  • افراد یا زوج های جوانی که بدنبال تحصیلات عالی و موقعیت های شغلی بهتر٬ ازدواج یا فرزند آوردن را به تعویق می اندازند.
  • افرادی که همسر مورد نظر یا مطلوب خود را هنوز نیافته اند.
  • افرادی که ازدواج کرده اند ولی تصمیم به بچه دار شدن در سنین بالاتر دارند.
  • خانم هایی که سابقه ی نارسایی زودرس تخمدان در بستگان درجه یک خود دارند٬ و همچنین خانم هایی که از بیماری هایی مانند اندومتریوز که بطور جدی باروری آن ها را تهدید می کند٬ رنج می برند.
  • افرادی که به بیماری هایی مانند دیابت٬ رماتیسم و بیماری های دستگاه ایمنی دچار هستند که در آنها خود بیماری و یا درمان های دارویی٬ باعث کاهش قدرت باروری می شود.
  • افرادی که با تشخیص بیماری سرطان تحت عمل جراحی٬ شیمی- درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرند. این درمان ها می توانند در بسیاری از موارد آسیب هایی غیرقابل بازگشت به دستگاه تولید مثل و توان باروری وارد کنند.

 

موارد ابتلا به سرطان در سراسر دنیا در حال افزایش است. بویژه این روند رو به رشد سرطان در نوجوانان و جوانان در سنین پیش از تشکیل خانواده دیده می شود.
با توجه به پیشرفت های علم پزشکی در درمان سرطان٬ امید به زندگی در این افراد بیشتر شده ولی از سوی دیگر قدرت باروری و فرزندآوری بدلیل استفاده از شیمی - درمانی و پرتودرمانی بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. بنابراین هدف از حفظ باروری در درجه اول در افراد مبتلا به سرطان٬ ذخیره و نگاهداری سلول های جنسی یعنی تخمک و اسپرم پیش از شروع درمان های تهاجمی است.
مهم ترین موضوع در این رابطه مشاوره با تیم درمانی شامل انکولوژیست٬ جنین شناس و متخصصین ناباروری است که با همکاری با یکدیگر به تصمیم گیری درست و بموقع دست زده و روش های بدست آوردن تخمک یا اسپرم را در این افراد پیش از شروع درمان بکارگیرند.

حفظ باروری در زنان بطور کلی به سه روش فریز جنین٬ انجماد بافت تخمدان و بانک تخمک انجام می شود.که با استفاده از این روش ها، افراد می توانند با استفاده از گامت ها یا بافت های منجمد و ذخیره شدۀ خود، قدرت باروری در آینده را برای خود حفظ کنند و یا در زنانی که ازدواج کرده اند و هم چنین تصمیم به بچه دار شدن مجدد در سنین بالاتر دارند، فریز جنین‌های تشکیل شده می تواند راهکاری مناسب در جهت حفظ توان باروری آنها به شمار رود.


در مردان برای حفظ باروری می توان از انجماد بافت بیضه٬ فریز جنین و یا فریز و نگهداری اسپرم در بانک اسپرم استفاده کرد.
نکته مهم آن است که تاکنون هیچ محدودیت زمانی برای انجماد و ذخیره سازی طولانی اسپرم و تخمک ذکر نشده و شواهد آزمایشگاهی حاکی از آن است که روند انجماد اثری بر کیفیت بارورسازی این سلول ها نخواهد داشت.


در مرکز درمان ناباروری حضرت مریم٬ حفظ توان باروری از طریق انجماد بافت بیضه، انجماد اسپرم، انجماد تخمک و انجماد جنین در بانکهای اختصاصی ذخیره اسپرم ، تخمک و جنین انجام می گیرد. پیشرفته ترین امکانات و تجهیزات در این مرکز به کمک شما می آیند تا پس از فرایندهای به دست آوردن سلول های جنسی، در همین مرکز با انجماد و ذخیره سازی و سپردن آن ها به بانکهای اختصاصی اسپرم، تخمک و جنین٬ با ارزش ترین حساب بانکی خود را باز کنید.

 

با ما در ارتباط باشید

دی ان ان