X

مرکز درمان ناباروری حضرت مریم | تعیین جنسیت پیش از بارداری

تعیین جنسیت

جنسیت جنین با کروموزوم‌های به ارث رسیده از والدین تعیین می‌شود. جنین یک کروموزوم از مادر و یک کروموزوم از پدر به ارث می‌برد، مادر دارای دو کروموزوم  Xو پدر دارای یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y است؛ بنابراین جنسیت جنین از طریق کروموزوم‌های پدر تعیین می‌شود. عوامل بی‌شماری همچون مسائل فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، اقتصادی و همچنین پزشکی؛ مانند وجود بعضی از بیماری‌های وابسته به کروموزوم X، زوجین را تشویق به انتخاب روش‌های درمانی سنتی یا علمی برای انتخاب جنسیت فرزند می‌کند.

روش‌های سنتی شامل: شستشوي واژن، تغذیه، زمان‌بندی ماهيانه مقاربت است که این روش‌ها نسبی است و احتمال وقوع یک جنسیت را به‌طور قطعی تضمین نمی‌کند.

ازجمله روش‌های علمی تعیین جنسیت، IUI به روش اریکسون و لقاح آزمایشگاهی به همراه PGD است. در مرکز درمان ناباروری حضرت مریم (س) به‌منظور تنظیم خانواده، امکان تعیین جنسیت فرزند برای زوجین فراهم است.

تعیین جنسیت جنین با روشPGD

PGD (تشخیص ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی) روشی است که به‌واسطه آن می‌توان قبل از شروع بارداری در خصوص جنین‌هایی که از لقاح مصنوعی به وجود آمده‌اند، اطلاعات ژنتیکی بدست آورد. یکی از گزینه‌های قابل بررسی تعیین جنسیت جنین است. این روش تنها روش دقیق و نزدیک به 100% برای تعیین جنسیت است و برای خانواده‌هایی که سابقه بیماری وابسته به جنس دارند و یا خانواده‌هایی که قصد دارند بین جنسیت فرزندان خود توازن برقرار کنند، کاربردی است.

در این روش با کمک لقاح آزمایشگاهی (IVF/ICSI) در آزمایشگاه برای زوجین جنین تشکیل می‌شود. در روز سوم لقاح هنگامی‌که جنین بین شش تا هشت سلول دارد در غشای سلول جنین برش لیزری کوچک ایجاد می‌شود و یکی از سلول‌ها از جنین جدا می‌شود. هر سلول در جنین شامل کپی یکسان از ژنوم کل جنین است. در آزمایشگاه ژنتیک جنسیت جنین بررسی می‌شود و جنین‌ با جنس موردنظر زوجین در رحم مادر قرار می‌گیرد.

مرکز ناباروری حضرت مریم (س)  با داشتن تجهیزات پیشرفته و گران‌قیمتی مانند لیزر و میکروسکوپ‌های مخصوص، در همکاری تنگاتنگ با آزمایشگاه‌های ژنتیک بسیار مجهز پایتخت، قادر به ارائه خدمت تعیین جنسیت با تکنیک PGD است. برای اطلاعات بیشتر در مورد جزییات این روش اینجا را کلیک کنید.

 

 

تعیین جنسیت به روش اریکسون با IUI

دکتر رونالد اریکسون تکنیک جدا‌سازی اسپرم از طریق فیلتر آلبومین (روش اریکسون آلبومین) را طراحی نمود. ایده اصلی این است که اسپرم حاوی کروموزوم Y به علت سبک‌تر بودن، سریع‌تر شنا کرده و زودتر به لایه غلیظ‌تر می‌رسد و می‌توان آن را از بقیه جدا کرد. در این روش اسپرم‌ها شسته شده و بر روی یک‌لایه آلبومین که ضخامت آن از بالا به سمت پایین افزایش می‌یابد و غلیظ‌ترین لایه در پایین‌ترین سطح قرار دارد، ریخته می‌شوند. اسپرم‌ها از میان لایه‌های آلبومین باغلظت‌های مختلف شنا می‌کنند. اسپرم‌های جداسازی شده به روش اریکسون، به‌صورت لقاح داخل رحمی(IUI)  به خانم تلقیح می‌شود. میزان تاثیرگذاری این روش قطعی نیست و میزان موفقیت آن در حدود 70 درصد است. با توجه به کارایی پایین در حصول نتیجه و احتمال اتلاف وقت و هزینه، این روش در مرکز ما پیشنهاد نمی‌گردد.

 

 

 

با ما در ارتباط باشید

دی ان ان